Starcie z manipulatorem

Manipulacja towarzyszy ludziom od zarania wieków. Jest nierozerwalnie związana z relacjami międzyludzkimi i dotyczy zarówno związków o charakterze zawodowym, jak i towarzyskim czy rodzinnym. Wielu osobom zdarza się podejmować próby zmanipulowania kogoś z otoczenia. Jednak Christel Petitcollin w swojej książce Jak nie dać sobą manipulować na przysłowiowy warsztat bierze “zawodowych” manipulatorów. Ludzi, którzy manipulację mają niejako wpisaną w kod genetyczny i wykorzystują ją na każdym kroku. Jak sobie z nimi poradzić? Okazuje się, że starcie wcale nie musi być takie straszne. Często wystarczy dokładniej i na chłodno przyjrzeć się manipulatorowi, a następnie omijać go szerokim łukiem.

Pewność siebie to podstawa

Pewny siebie człowiek nie musi obawiać się manipulatorów. Chronią go:

  • własne zdanie,
  • znajomość swoich praw,
  • samoświadomość w kwestii potrzeb,
  • umiejętność panowania nad emocjami i niebrania do siebie słów innych ludzi.

Christel Petitcollin swoje kolejne książki poświęciła jednak osobom, dla których powyższe cechy często są obiektem niespełnionych marzeń. Mając nadmierną skłonność do analizowania, jednostka staje się potencjalnym celem manipulatora. Aby zwiększyć swoje szanse w starciu z nim, trzeba rozpocząć pracę nad sobą. Im więcej pewności siebie uda się wypracować, tym efektywniej będzie się odpierało ataki manipulatorów. W osiągnięciu tego celu pomocna będzie książka Jak nie dać sobą manipulować (https://www.taniaksiazka.pl/jak-nie-dac-soba-manipulowac-christel-petitcollin-p-1349966.html).

Emocje w ryzach

Panowanie nad emocjami to kolejny aspekt przygotowania do starcia z manipulatorem. Prędzej czy później na swojej drodze spotka się osobę z takimi skłonnościami. Jak sugeruje Christel Petitcollin, nie trzeba z nią walczyć. A już na pewno nie na argumenty, ponieważ manipulator potrafi ciągnąć bezowocną dyskusję w nieskończoność. Jeżeli uda się wypracować poczucie własnej wartości, a także zdobędzie się umiejętność panowania nad emocjami, nie trzeba obawiać się prób nadmiernego wpływania na własne samopoczucie czy podejmowane decyzje. Manipulatorzy tracą przewagę, ponieważ na ogół polega ona na uderzaniu w słabości innych. Przy okazji warto wspomnieć o ograniczaniu dzielenia się informacjami na własny temat. Im mniej wie o kimś manipulator, tym trudniej wykorzystać mu posiadane informacje do osiągnięcia własnych celów. I nie trzeba obawiać się bycia niegrzecznym czy niekonsekwentnym. W starciu z manipulatorem niemal wszystkie chwyty są dozwolone. Najważniejsza jest bowiem ochrona siebie, swojego samopoczucia, samooceny, a często również dobytku.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com