Życie zgodnie z planem

W życiu warto mieć plan, dzięki któremu zna się przynajmniej przybliżony kierunek swoich działań. Dannie Kohan ze szczegółami ma zaplanowaną nie tylko codzienność, ale również odległą przyszłość. W jej życiu nie ma miejsca na niespodzianki. A przynajmniej do momentu pewnego nietypowego, bardzo realistycznego snu. Pięć lat z życia Dannie Kohan (https://www.taniaksiazka.pl/piec-lat-z-zycia-dannie-kohan-rebecca-serle-p-1414348.html) to świetna powieść. Rebecca Serle pokazała w niej nie tylko talent do operowania słowem, ale także wykazała się umiejętnością budowania wciągającej i zaskakującej fabuły.

Życie zaplanowane co do minuty

Ludzie mają różne, mniej lub bardzie skonkretyzowane plany. Życie potrafi ich jednak zaskoczyć, do czego literatura chętnie nawiązuje. Na tle innych zadziwionych przez los bohaterów Dannie Kohan wyróżnia się precyzją organizacji. Każdy jej poranek wygląda niemal identycznie i jest przewidywalny co do minuty. To samo dotyczy związku oraz kariery zawodowej. Tym większe jest zaskoczenie bohaterki, kiedy zaczyna dostrzegać przesłanki sugerujące jej nieco inną przyszłość. Czy nawet bardzo realistyczny sen nie jest tylko snem? Czy dokładnie zaplanowane życie może przybrać zupełnie inny kształt? I w końcu, czy przyszłość da się tak naprawdę przewidzieć choćby w niewielkim stopniu? Na te pytania odpowiedzi szuka główna bohaterka książki Pięć lat z życia Dannie Kohan. Fabuła nakreślona przez Rebeccę Serle wciąga i skłania do refleksji na temat:

  • przyszłości,
  • zasadności planowania,
  • przyjaźni, miłości i znaczenia relacji międzyludzkich.

Książka o teraźniejszości

Choć pozornie książka Pięć lat z życia Dannie Kohan skupia się na przyszłości, to tak naprawdę skłania ona do zastanowienia się nad tym, co jest tu i teraz. Takie historie zachęcają do bardziej świadomego delektowania się codziennością, czerpania z niej i doceniania aktualnych relacji. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Tym bardziej nie opłaca się za bardzo nią przejmować. Los potrafi natomiast zaskoczyć na różne sposoby. Bohaterowie Rebecci Serle uczą się to dostrzegać i akceptować. Nie zawsze jest łatwo, przez co ich losy śledzi się z tak wielką przyjemnością. Pięć lat z życia Dannie Kohan to książka, którą można zbyt pochopnie umieścić w dziale romansów. Owszem, jest tu wątek miłosny, ale mimo wszystko trudno uznać go za motyw przewodni historii nakreślonej przez Rebeccę Serle. Równie istotne, a może nawet ważniejsze, wydają się tutaj inne relacje międzyludzkie. Na czele z przyjaźnią, która choć wielka, bywa narażona na liczne przeszkody.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com